Lectio Håndbog

18.

august

2026

Header Grafik Subpage Header Grafik Subpage

August fra HH3A åbner SaunaStedet med Valdemar

A734b0fd 3508 44Ba Baa8 6B4160b170f3 A734b0fd 3508 44Ba Baa8 6B4160b170f3
HHX-elev August Brøbecher fra HH3A kaster sig ud i livet som iværksætter og starter mobil sauna-virksomhed sammen med tømreren Valdemar Vejsgaard.

De to har brugt sommeren på at bygge en mobil sauna, og i går kunne de officielt åbne virksomheden, SaunaStedet, der leverer saunaoplevelser til sportsklubber, virksomheder og private arrangementer i hele landet.

Lokalavisen Skanderborg har i dag en helsides artikel om de to iværksættere, hvor August og Valdemar fortæller, at de kører saunaen ud, stiller den op og gør den klar, og at kunderne kan tilkøbe saunagus, isbade, kolde drikke og snacks. Netop mobiliteten er en vigtig del af forretningsideen.
"Jeg har altid haft lyst til at starte noget op selv. Selvom jeg spiller håndbold på eliteniveau, og det kræver rigtig meget tid, så har jeg den holdning, at hvis man kan og vil, så er det også muligt at finde tid til begge dele," siger August Brøbecher fra HH3A til Lokalavisen Skanderborg.

Målet for August og Valdemar er at bygge SaunaStedet så stort, at de kan leve af virksomheden.

Sauna2 Sauna2
Orienteringsmøde for nye elever i 1.g på HHX og forældre den 9. september kl. 16.30